تبیین مصائب کربلا در لفافه هنر مهم ترین شاخصه شعر استاد عابد است ا
52 بازدید
موضوع: الهیات و معارف اسلامی
مصاحبه کننده : خبرنگار
محل مصاحبه : اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری شبستان
تعداد شرکت کننده : 0

جدید بناب:

 تبیین مصائب کربلا در قالب هنر، مهمترین شاخصه شعر استاد عابد است.

 تبریز – خبرگزاری مهر: پژوهشگر فرهنگ عاشورایی گفت: تبیین مصائب کربلا در لفافه هنر و روایت مستند از واقعه عظیم عاشورا، مهمترین شاخصه شعر استاد عابد است.

به گزارش خبرگزاری مهر، ‌حجت الاسلام "علی جدید بناب" با اشاره به همایش بزرگداشت مقام علمی و ادبی استاد عابد گفت: زنده‌ یاد استاد عابد از دوران کودکی در خانواده‌ای مذهبی و علاقمند به قرآن و عترت تربیت شده و همیشه در محضر قرآن و حافظ آیات قرآن بود و به عبارتی می توان گفت نه تنها حافظ بلکه عامل به آن نیز بود و همین باعث شده بود که اخلاق حمیده استاد عابد با قرآن عجین و مزّین  به فضایل پسندیده قرآن باشد.

وی افزود: ‌از خصایص ویژه استاد عابد، عاشق و شیفته اهلبیت علیهم السلام بودن اوست و اوج معرفت، ولایت و محبتش نسبت به خاندان عترت علیهم السلام  و وجود مقدس پیامبر اکرم (ص)، کاملاً این مسئله را به اثبات می‌رساند که هر مصرع و بیتی را که می‌سراید ضمن رعایت فنون لطیف ادبی کاملاً به متقن بودن مطالب توجه داشته و در حفظ شاٌن وجایگاه با عظمت و کرامت اهل بیت علیهم السلام توجه ویژه‌ای داشت .

جدید بناب اظهار داشت: آنچه که در قلم وبیان شیوا و رسای استاد عابد آمده و نیز آنچه در عمل و کردارش مشهود بود گویای این نکته است که استاد در حد بسیار بالایی نسبت به حضرات معصومین علیهم السلام معرفت داشت و همین باعث شده بود که استاد شیفته آنان شده و این شیفتگی در آثارش نیز کاملاً ظهور و بروز یابد .

وی افزود: یکی از ویژگیهای خاص اشعار مراثی و مدایح مرحوم استاد عابد در شأن حضرات معصومین (ع) این است که بنابه توصیه حضرات معصومین (ع) به شیوه دقیق و لطیفی به مصائب کربلا پرداخته و به نوعی دلها را روانه کربلا می‌کند که عنان سخن و اختیار را از خواننده می‌گیرد و خواننده غرق در کلام نظم وزین، متقن و مستند و در عین حال بسیار شیرین و دلنشین وی می‌شود.

این پژوهشگر ادبیات عاشورایی گفت: مرحوم استاد عابد در ضمن اظهار اوج محبّت وشیفتگی خویش به حضرات معصومین علیهم‌السلام، در بیان فلسفه نهضت عاشورا و اشعار حماسی و شجاعت‌های شهدای کربلا و نشان دادن ایثار، فداکاری، غیرت، همت وفاداری و دینداری یاران ابا عبدالله الحسین (علیه السلام) بسیار زیبا، دلنشین و همراه با مدارک معتبر و مستند به نظم کشیده است که می‌توان گفت در عصر خود بی‌نظیر و یا کم‌نظیر است.

وی تاکید کرد: از خصیصه‌های بارز و مثال زدنی اشعار، مدایح و مراثی مرحوم استاد عابد در عین شیوایی و لطافت، مستند بودن آنهاست، به یقین می‌توان ادعا نمود که هر بیت و مصرع از مدایح و مراثی استاد مستند به مدرک و سند معتبر تاریخی است و تمامی ابیات با فکر، اندیشه و تأمل ژرف و عمیق عجین گشته است و بدین جهت توجه اهل معرفت را به خود جلب نموده است.

جدید بناب اظهار داشت: استاد عابد شاعر شیفته مستند سرایی است که در تبیین اوج عزّت، کرامت و بزرگواری اهلبیت «علیهم السلام»، دقت و توجّه ویژه‌ای داشته و هرگز به خود اجازه نداده است که جهت جلب توجه عموم مردم، دست به کاری بزند که احساس ذلت و خواری در ذهن انسان تداعی نماید و این ویژگی در مدایح و مراثی استاد عابد کاملاً محسوس و ملموس است و به آنها ارزش و اعتبار ویژه‌ای بخشیده است.

براساس این گزارش همایش بزرگداشت استاد "محمدعابد تبریزی" 21 دی ماه 1390 در تبریز برگزار می شود.