عاشورا
52 بازدید
موضوع: ادیان و مذاهب
مصاحبه کننده : منصوری
محل مصاحبه : مجتمع فرهنگی 29بهمن
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : سایت درگاه پاسخگویی به مسایل دینی
تعداد شرکت کننده : 0

  از سایت: درگاه پاسخگویی به مسایل دینی (http://www.porsojoo.info)

کارگاه آسیب شناسی هیأت های مذهبی تبریز به سوالات جوانان پاسخ می دهد.

تاریخ: 3/11/1385

حجت الاسلام جدید بنابهمزمان با آغاز محرم الحرام،‌ نمایشگاه عقل سرخ با حضور مسئولین فرهنگی و مذهبی آذربایجان شرقی در تبریز کار خود را آغاز کرد.
در مراسم افتتاحیه نمایشگاه عقل سرخ که روز گذشته در تبریز برگزار شد، حجت الاسلام جدید بناب، رییس سازمان تبلیغات استان آذربایجان شرقی در سخنانی به تشریح اهداف برگزاری این نمایشگاه پرداخت و اظهار داشت: این نمایشگاه سعی دارد ضمن تبیین ابعاد مختلف فلسفه قیام عاشورا و نهضت اباعبدالله الحسین (ع)، به آسیب شناسی عزاداری ها در ایام محرم بپردازد.
مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی در ادامه بر فرهنگ سازی عمومی در هیئت های حسینی نسبت به عزاداری های صحیح و مطابق با ارزش های اسلامی تاکید کرد.
همچنین در ادامه این مراسم، احمدی منش، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر این که عاشورا یک فرهنگ است، خاطر نشان ساخت: بنا به فرمایش رهبر فرزانه انقلاب شعرا، مداحان و روحانیون مبلغ به عنوان سربازان مکتب حسینی وظیفه سنگینی بر عهده دارند.
وی رمز اعتلای فرهنگ عمومی کشور را ترویج فرهنگ ناب حسینی دانست و از تمامی هیئت ها، نهادها و ارگان های ذیربط برای تحقق این امر مهم دعوت به همکاری کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی برپایی نمایشگاه عقل سرخ را جلوه ای از هنر دینی و اسلامی عنوان کرد و افزود: تاثیربخشی معنوی هنرمندان در این نمایشگاه آثار مطلوبی برجای خواهد گذاشت.
گفتنی است، در ابتدای مراسم افتتاحیه نمایشگاه عقل سرخ، رضانژاد مسئول همایش و برگزاری این نمایشگاه، گفت: در این نمایشگاه 500 عکس قدیمی از هیئت های حسینی تبریز و بیش از 50 دفتر قدیمی مداحان به همراه آثار هنری، هنرمندان تبریزی با نمایش گذاشته شده است.
وی افزود: برپایی جلسات پرسش و پاسخ، کارگاه های آموزشی پیرامون آسیب شناسی هیئات عزاداری و فروش کتب مذهبی از دیگر بخش های این نمایشگاه است.
رضا نژاد خاطر نشان ساخت: عنوان عقل سرخ بر این نمایشگاه، به خاطر اهمیت عقلانیت در قیام حسینی بوده است.
شایان ذکر است، این نمایشگاه در ایام محرم از ساعت 9 صبح الی 19 عصر میزبان علاقه مندان در مجتمع فرهنگی هنری تبریز واقع در بلوار 29 بهمن خواهد بود.