پژوهشگر فرهنگ عاشورایی
58 بازدید
موضوع: الهیات و معارف اسلامی
مصاحبه کننده : کاظم زاده- ایکنا
محل مصاحبه : اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری ایکنا
تعداد شرکت کننده : 0

تبيين مصائب كربلا در لفافه هنر، مهمترين شاخصه شعر «استاد عابد» است

گروه خبرنگاران افتخاري / موسی کاظم‌زاده: پژوهشگر فرهنگ عاشورايی گفت: تبيين مصائب كربلا در لفافه هنر و روايت مستند از واقعه عظيم عاشورا، مهمترين شاخصه شعر «استاد عابد» است.

به گزارش خبرنگار افتخاری خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از روابط عمومی اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربايجان شرقی، ‌حجت‌الاسلام علی جديدبناب، پژوهشگر فرهنگ عاشورايی گفت: زنده‌ياد استاد عابد از دوران كودكی در خانواده‌ای مذهبی و علاقه‌مند به قرآن و عترت تربيت شده و هميشه در محضر قرآن و حافظ آيات قرآن بود و به عبارتی می‌توان گفت نه‌تنها حافظ، بلكه عامل به آن نيز بود و همين باعث شده بود كه اخلاق حميده استاد عابد با قرآن عجين و مزين به فضايل پسنديده قرآن باشد.

وی افزود:‌ از ويژگی‌های ويژه استاد عابد، عاشق و شيفته اهل بيت(ع) بودن اوست و اوج معرفت، ولايت و محبتش نسبت به خاندان عترت(ع) و وجود مقدس پيامبر اكرم(ص)، كاملاً اين مسئله را به اثبات می‌رساند كه هر مصرع و بيتی را كه می‌سرايد، ضمن رعايت فنون لطيف ادبی كاملاً به متقن بودن مطالب توجه داشته و در حفظ شأن و جايگاه باعظمت و كرامت اهل بيت(ع) توجه ويژه‌ای داشت.

حجت‌الاسلام جديدبناب گفت: آنچه كه در قلم و بيان شيوا و رسای استاد عابد آمده و نيز آنچه در عمل و كردارش مشهود بود، گويای اين نكته است كه استاد در حد بسيار بالايی نسبت به حضرات معصومين(ع) معرفت داشت و همين باعث شده بود كه استاد شيفته آنان شده و اين شيفتگی در آثارش نيز كاملاً ظهور و بروز يابد.

 حجت‌الاسلام جديدبناب:
از خصيصه‌های بارز و مثال‌زدنی اشعار، مدايح و مراثی مرحوم استاد عابد در عين شيوايی و لطافت، مستند بودن آن‌ها است

وی افزود: يكی از ويژگی‌های خاص اشعار مراثی و مدايح مرحوم استاد عابد در شأن حضرات معصومين(ع) اين است كه بنا به توصيه حضرات معصومين(ع) به شيوه دقيق و لطيفی به مصائب كربلا پرداخته و به نوعی دل‌ها را روانه كربلا می‌كند كه عنان سخن و اختيار را از خواننده می‌گيرد و خواننده غرق در كلام نظم وزين، متقن و مستند و در عين حال بسيار شيرين و دلنشين وی می‌شود.

اين پژوهشگر ادبيات عاشورايی گفت: مرحوم استاد عابد در ضمن اظهار اوج محبت و شيفتگی خويش به حضرات معصومين(ع)، در بيان فلسفه نهضت عاشورا و اشعار حماسی و شجاعت‌های شهدای كربلا و نشان دادن ايثار، فداكاری، غيرت، همت وفاداری و دين‌داری ياران اباعبدالله الحسين(ع) بسيار زيبا، دلنشين و همراه با مدارك معتبر و مستند به نظم كشيده است كه می‌توان گفت در عصر خود بی‌نظير و يا كم‌نظير است.

وی تأكيد كرد: از خصيصه‌های بارز و مثال‌زدنی اشعار، مدايح و مراثی مرحوم استاد عابد در عين شيوايی و لطافت، مستند بودن آن‌ها است، به يقين می‌توان ادعا كرد كه هر بيت و مصرع از مدايح و مراثی استاد مستند به مدرك و سند معتبر تاريخی است و تمامی ابيات با فكر، انديشه و تأمل ژرف و عميق عجين شده است و بدين جهت توجه اهل معرفت را به خود جلب كرده است.

جديدبناب اظهار كرد: استاد عابد شاعر شيفته مستندسرايی است كه در تبيين اوج عزت، كرامت و بزرگواری اهل بيت(ع)، دقت و توجه ويژه‌ای داشته و هرگز به خود اجازه نداده است كه جهت جلب توجه عموم مردم، دست به كاری بزند كه احساس ذلت و خواری در ذهن انسان تداعی كند و اين ويژگی در مدايح و مراثی استاد عابد كاملاً محسوس و ملموس است و به آ‌ن‌ها ارزش و اعتبار ويژه‌ای بخشيده است.

يادآور می‌شود، براساس اين گزارش، همايش بزرگداشت استاد محمدعابد تبريزی روز 21 دی‌ماه جاری در تبريز برگزار می‌شود.