ایجاد خانواده متعالی زمینه‌ساز کمال روحی انسان است
56 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان
مصاحبه کننده : خبرنگار ایکنا
محل مصاحبه : دانشگاه
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری ایکنا
تعداد شرکت کننده : 0

حجت‌الاسلام و المسلمين «علي جديدبناب»، عضو هيئت علمي دانشگاه تربيت معلم آذربايجان، در گفت‌وگو با خبرگزاري قرآني ايران (ايكنا) منطقه شمال‌غرب كشور، با اشاره به اهميت توجه به فرهنگ ازدواج در دين مبين اسلام گفت: آيه 21 سوره مباركه «روم» اشاره‌اي به مودت و دوستي ايجاد شده ميان زوجين است كه آرامش و سكون ناشي از ازدواج نيز در اثر اين مودت حاصل مي‌شود و زمينه‌ساز كمال و تعالي روحي انسان است.
وي افزود: علامه طباطبايي نيز در تفسير الميزان در تفسير آيه 21 سوره «روم» اشاره مي‌كند كه زن و مرد نيازمند همديگرند و هر يك در كنار ديگري به آرامش و سكون مي‌رسد و انسان به كسي كه در اين‌باره نياز به آرامش را برآورده كند، محتاج است.
«جديدبناب» با اشاره به نقش مهم ازدواج در تعالي روحي فرد اظهار كرد: افرادي كه تمام عمر به دليل رسيدن به اهداف معنوي در تجرد به سر مي‌برند، نوعي نقص روحي در آن‌ها وجود دارد و كمال و تعالي روحي جز با تشكيل خانواده ايجاد نمي‌شود.
اين مدرس دانشگاه با اشاره به اهميت فرهنگ‌سازي درباره ازدواج اضافه كرد: بسياري آفت‌ها و مشكلات فرهنگي و اجتماعي ناشي از بي‌توجهي به فرهنگ ازدواج بر اساس ارزش‌هاي اسلامي است و تأكيدات دين مبين اسلام دراين‌باره بايد در جامعه تبيين شده و دروني‌سازي شود.
وي با اشاره به اهميت توجه به ارزش‌هاي ديني و اخلاقي در انتخاب شريك زندگي ابراز كرد: براي ايجاد خانواده‌اي متعالي و فراهم شدن زمينه كمال روحي انسان، ايمان، خداباوري و عفت و اخلاق نيكو بايد مورد توجه قرار گيرد.
«جديدبناب» با اشاره به اهميت عفت و پاكدامني به عنوان يكي از ارزش‌هاي ديني در مسئله ازدواج گفت: پاكدامني و برخورداري از فضايل اخلاقي كه براي دختران شعيب در قرآن كريم اشاره شده به عنوان مهم‌ترين ارزش‌هاي اخلاقي بايد مورد توجه قرار گيرد.
وي با اشاره به اينكه نهاد خانواده‌ نقش مهمي در سلامت فرد و اجتماع ايفا مي‌كند، ادامه داد: ايجاد خانواده‌اي متعالي نيازمند دروني‌سازي و نهادينه كردن ارزش‌هاي ديني و مباني اسلامي در اين نهاد است و در عرصه فرهنگي نيز بايد برنامه‌ريزي دقيق و مدون براي خانواده بنيان اين نهاد از تزلزل حفظ شود.
«جديدبناب» با اشاره به اينكه مورد توجه قرار دادن مسائل ظاهري و ثروت در بحث ازدواج مشكل‌آفرين مي‌شود، اذعان كرد: ارائه الگوهاي ضداسلامي براي خانواده‌ها و جايگزين كردن فرهنگ ضد ديني با ارزش‌هاي اخلاقي بنيان خانواده‌ را دچار تزلزل مي‌كند.
عضو هيئت علمي دانشگاه تربيت معلم آذربايجان خاطرنشان كرد: با اجراي برنامه‌هاي آموزشي و فرهنگي تأثيرگذار دراين‌باره بايد بينش اسلامي و معيارهاي قرآني خانواده متعالي براي جوانان تبيين شود و كاستن آمار طلاق نيز نيازمند برنامه‌ريزي دقيق در اين عرصه است.